Het sexy circus van Ellen von Unwerth komt naar Maastricht

Ellen von Unwerth - Jump baby Jump!, St. Raphael, 2012
Ellen von Unwerth – Jump baby Jump!, St. Raphael, 2012

Vergeet voor heel even de stille zalen waar je op fluistertoon kunst moet bewonderen. Fotomuseum aan het Vrijthof in Maastricht gooit de deuren open voor een expositie die schuurt, verleidt en viert. Vanaf 31 januari 2026 dompel je je onder in My Circus, een spectaculair retrospectief van de legendarische fotograaf Ellen von Unwerth.

Wie aan modefotografie denkt, denkt vaak aan gepolijste perfectie. Ellen von Unwerth doet het anders. Haar werk is rauw, levendig en barst van de energie. Ze brengt glamour samen met een flinke dosis humor en ironie. De expositie in Maastricht toont 160 iconische beelden waarin één ding duidelijk is: hier zijn de vrouwen de baas.

Van messenwerper tot mode-icoon

De titel My Circus is niet zomaar gekozen. Voordat Von Unwerth de camera oppakte (en zelfs voordat ze zelf tien jaar lang topmodel was), werkte ze als assistente van een messenwerper en clown bij Circus Roncalli in München. Die theatrale, magische wereld vormt de rode draad door haar carrière. Het resultaat? Foto’s die niet stijf geposeerd zijn, maar waar de actie vanaf spat. Het is een wereld vol kleur, dynamiek en een tikkeltje chaos.

Sexy als statement

Laten we eerlijk zijn: het werk van Von Unwerth is ontegenzeggelijk sexy. Maar wie denkt dat het hier gaat om de standaard male gaze, heeft het mis. Von Unwerth staat bekend om haar viering van vrouwelijkheid. Haar modellen zijn geen passieve objecten; ze zijn krachtig, ondeugend en hebben de touwtjes in handen.

Of ze nu naakt poseren, in lingerie of in high fashion van Dior of Chanel: de vrouwen op de foto’s stralen plezier en zelfvertrouwen uit. Het is erotiek met een knipoog. De fotograaf speelt met de grenzen van wat we gewend zijn in modebladen en laat zien dat bloot of sensueel vooral ook heel stoer kan zijn. Het is die unieke mix van intimiteit en speelsheid die haar werk zo geliefd maakt bij zowel kunstkenners als het grote publiek.

Een line-up van wereldformaat

De tentoonstelling is een feest der herkenning voor iedereen die de popcultuur van de afgelopen dertig jaar heeft gevolgd. Je ziet intieme beelden uit haar doorbraak-monografie Snaps (1994), afgewisseld met recente werken. De lijst met geportretteerden leest als een who’s who van de showbizz:

  • De Supermodels: Claudia Schiffer (wiens carrière mede door Von Unwerth werd gelanceerd), Naomi Campbell, Linda Evangelista, Heidi Klum en Kate Moss.
  • De Popiconen: Beyoncé, Madonna, Rihanna en Miley Cyrus.
  • De Legends: RuPaul en vele anderen.

Waarom je dit niet mag missen

Na exposities in het MoMA in New York en Fotografiska in Stockholm, is het nu de beurt aan Maastricht. Of je nu komt voor de artistieke kwaliteit, de nostalgie van de jaren ’90 supermodellen, of de prikkelende esthetiek: My Circus belooft een visueel spektakel te worden.

Het is een tentoonstelling die laat zien dat fotografie tegelijkertijd kunstzinnig, provocerend en ontzettend leuk kan zijn. Een absolute aanrader voor wie houdt van mode, fotografie en vrouwen die lak hebben aan regels.

Praktische info

Wat: Expositie My Circus – Ellen von Unwerth
Waar: Fotomuseum aan het Vrijthof, Maastricht
Wanneer: 31 januari t/m 13 september 2026
Meer info: Raadpleeg de website van het museum.

Ellen von Unwerth - King B, Beyoncé, Cover Album, New York, 2011
Ellen von Unwerth – King B, Beyoncé, Cover Album, New York, 2011
Ellen von Unwerth - Cmon Fly, New York 1997
Ellen von Unwerth – Cmon Fly, New York 1997
Ellen von Unwerth - Magic trick!, Kylie Minogue, Paris, 2010
Ellen von Unwerth – Magic trick!, Kylie Minogue, Paris, 2010
Ellen von Unwerth - Pop Goes the Weasel, Eva Green, Paris, 2013
Ellen von Unwerth – Pop Goes the Weasel, Eva Green, Paris, 2013
Ellen von Unwerth - The gang, Paris, 2021
Ellen von Unwerth – The gang, Paris, 2021