Ondek de Vlaamse Meesters op hun plek

Roze informatiezuil van Vlaamse Meesters op hun plek bij de gevel van de Onze-Lieve-Vrouw-ter-Kapellekerk in Brussel
Vaak zie je buiten het gebouw al dat er binnen iets moois te ontdekken valt. In dit geval bij de Kerk van Onze Lieve Vrouwe Ter Kapelle in Brussel.

Op heel veel plekken in Vlaanderen kun je kunst bewonderen op de oorspronkelijke plek waarvoor het werk gemaakt is. In plaats van in een museum ontdek je de kunst via Vlaamse Meesters op hun plek. Er zijn maar liefst 100 kunstwerken te vinden op locaties als kerken, kloosters en stadhuizen.

De charme van de oorspronkelijke setting

Het bekijken van kunst in zijn oorspronkelijke context heeft iets bijzonders. De interactie tussen het kunstwerk en de ruimte waarin het werd gecreëerd, vertelt een verhaal over de tijd, de kunstenaar en de mensen die de opdracht gaven om het werk te maken. Neem bijvoorbeeld het schilderij De liefdadigheid van Sint-Martinus van Antoon Van Dyck in de Sint-Martinuskerk in Zaventem. Door dit werk te zien op de plek waarvoor het werd geschilderd, kunnen we begrijpen hoe Van Dyck het licht en de ruimte gebruikte om een krachtige boodschap over naastenliefde over te brengen.

Verborgen schatten

Het project Vlaamse Meesters op hun plek heeft als doel verborgen schatten te onthullen en te beschermen door ze onderdeel te maken van de Vlaamse cultuur. Door een uitgebreide inventarisatie van kunstwerken in kerken, kastelen, kloosters en stadhuizen, zet het project niet alleen de kunstwerken zelf in de schijnwerpers, maar ook de rijke geschiedenis en het erfgoed van de locaties waar ze zich bevinden. Veel van de kunst is religieus van aard en vaak honderden jaren oud, maar er zijn ook uitzonderingen. Neem nu de Kursaal in Oostende met werken van Paul Delvaux.

Verhalen achter de kunstwerken

Elk kunstwerk heeft een verhaal. Zo werd de kerktoren van Bocholt in 1910 maar liefst negen meter verplaatst om het Mariaretabel te beschermen. En de torenmonstrans van Zoutleeuw werd per schip vanuit Antwerpen overgebracht via verschillende rivieren, een tijdrovende onderneming in de 16de eeuw. Deze verhalen tonen aan hoe diep de kunst verweven is met het leven van de lokale gemeenschappen. Op de website van het project kun je een kaart vinden met daarop de locaties van alle werken. Zo kun je voor je volgende trip naar Vlaanderen alvast een bezoek aan een van de unieke kunstwerken plannen.

Het schilderij Maria met kind van Abraham Janssens hangt aan een grote stenen zuil in de Onze-Lieve-Vrouw-ter-Zavelkerk
Maria met kind van Abraham Janssens in de Onze-Lieve-Vrouw-ter-Zavelkerk in Brussel
Het schilderij Oordeel van Cambyses van Vigor Boucquet hangt aan een stenen muur tussen twee glas-in-loodramen in een kerk
Nieuwpoort – Onze-Lieve-Vrouwekerk, Oordeel van Cambyses van Vigor Boucquet Nieuwpoort_Onze-Lieve-Vrouwekerk_Oordeel van Cambyses_Vigor Boucquet_(c) OKV – Openbaar Kunstbezit Vlaanderen Openbaar Kunstbezit Vlaanderen
Interieur van de Sint-Odulphuskerk met houten koorgestoelte, muurschilderingen en een gouden adelaar op een sokkel
Sint-Odulphuskerk, Borgloon. Foto © Paul Delaet
Interieur van de Basiliek van Onze-Lieve-Vrouw van Scherpenheuvel met het barokke hoofdaltaar en glas-in-loodramen
Basiliek van Onze-Lieve-Vrouw van Scherpenheuvel. Foto: © Bea Borgers
Detail van het rijk gedecoreerde interieur van de Sint-Leonarduskerk in Zoutleeuw met stenen beelden en ornamenten
Sint-Leonarduskerk – Zoutleeuw. Foto © Saskia Vanderstichele – Openbaar Kunstbezit Vlaanderen
Een drieluik met in het midden een gedetailleerd houten retabel van de bewening van Christus en geschilderde zijpanelen
Het retabel van Averbode in de Abdijkerk van Averbode in Scherpenheuvel. Foto © Theo Meulemans
Interieur van de Sint-Niklaaskerk met zicht op het schip, de zuilen met heiligenbeelden en het altaar in de verte
Sint-Niklaaskerk, Sint-Niklaas, © Openbaar Kunstbezit Vlaanderen
Kleurrijke muurschilderingen van heiligen in de Heilige Kerstkerk onder een blauw gewelf met gouden sterren
Muurschilderingen van Theodoor Canneel in de Heilige Kerstkerk alias Sint-Salvatorkerk, Gent. © Openbaar Kunstbezit Vlaanderen
Grote muurschildering van Paul Delvaux in het Kursaal Oostende met zeemeerminnen en vrouwenfiguren in een blauwe setting
Paul Delvaux, fresco in Kursaal Oostende. Foto © Steve Dinneweth
Een man wijst met een lange stok naar het gedetailleerde Mariaretabel in de Sint-Laurentiuskerk te Bocholt
Sint-Laurentiuskerk, Bocholt, Mariaretabel, Foto © Openbaar Kunstbezit Vlaanderen
Interieur van de Begijnhofkerk in Mechelen met barokke schilderijen, beelden en een blauw gewelf met gouden sterren
Mechelen -Begijnhofkerk. Foto © Sophie Nuytten
Het interieur van de Sint-Jacobskerk in Antwerpen met hoge gotische gewelven, zuilen en een rode loper naar het altaar
Antwerpen – Sint-Jacobskerk. Foto © Johan Bakker
Het barokke hoofdaltaar van de Sint-Jacobskerk in Antwerpen met witmarmeren beelden en goudkleurige versieringen
Antwerpen – Sint-Jacobskerk. Foto © Jean Housen
Interieur van de Sint-Jan Baptist ten Begijnhofkerk met het schilderij De heilige Ursula gekroond door het Kind Jezus
De heilige Ursula gekroond door het Kind Jezus door Theodoor van Loon Sint-Jan Baptist ten Begijnhofkerk, Brussel. Foto © Saskia Vanderstichele – Openbaar Kunstbezit Vlaanderen
Het standbeeld van Antoon van Dyck voor een historisch gebouw met een rijk versierde gevel in Antwerpen
Standbeeld van Antoon van Dyck in Antwerpen. Foto © Jan Crab
Interieur van de Onze-Lieve-Vrouw-over-de-Dijlekerk met zicht op de barokke preekstoel en glas-in-loodramen
Onze-lieve-vrouw-over-de-Dijlekerk in Mechelen. Foto © Sophie Nuytten

📬 Lees onze nieuwsbrief

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en ontvang één keer per maand de beste tips over kunst, cultuur, reizen en lifestyle direct in je inbox.