
McDonald’s is niet direct de eerste naam waar je aan denkt bij de prestigieuze Milan Design Week, maar dit jaar maakten ze hun debuut met een installatie die de tongen flink losmaakte. Nu de designweek in Milaan ten einde loopt, kijken we terug op een van de meest opvallende presentaties in de wijk Tortona: een gigantische ballenbak dat volwassen ontwerpers weer even kind liet zijn.
Onder de titel Pool: Unlock happy memories vierde de fastfoodketen dat het precies 40 jaar geleden is dat het eerste restaurant in Italië (aan de Piazza di Spagna in Rome) de deuren opende.
Nostalgie als designtool
De installatie, gecureerd door Nicolas Ballario, was gevestigd in een industrieel pand en vormde een van de hoogtepunten van Tortona Rocks. Het centrale punt was een enorme ‘pool’ gevuld met maar liefst 100.000 gekleurde ballen. Volgens McDonald’s is het ballenbad het ultieme symbool van jeugdig geluk, en dat bleek te werken: de installatie trok drommen bezoekers die even wilden ontsnappen aan de serieuze kant van de designwereld.
Opvallend was de artistieke diepgang die werd gezocht. De schikking van de gekleurde ballen was namelijk geïnspireerd op de beroemde Spot Paintings van Damien Hirst. Hiermee wilde het merk een brug slaan tussen spel, herinnering en kritische reflectie.
Van kindertekening naar kunstwerk
Direct boven de ballenbak hing een imposant kunstwerk van het Italiaanse kunstenaarsduo Vedovamazzei. Het gaat om een uitvergrote versie van hun werk Early Work (Damien Hirst at 7 years old). Dit schilderij maakt deel uit van een serie waarin het duo zich verbeeldt hoe de jeugdtekeningen van grote kunstenaars eruitgezien zouden kunnen hebben. Het versterkte het thema van de tentoonstelling: de onschuld van de kindertijd als fundament voor latere creativiteit.
40 jaar Italiaanse cultuur
Naast het duiken in de ballen konden bezoekers een duik nemen in de archieven van het merk. De bijbehorende expositie toonde memorabilia en historisch materiaal dat de weg van McDonald’s in de Italiaanse cultuur sinds 1984 in kaart bracht.
Giorgia Favaro, managing director van McDonald’s Italië, vatte de aanwezigheid in Milaan als volgt samen:
“Wat ons altijd heeft onderscheiden, is ons vermogen om deel uit te maken van het dagelijks leven van mensen. We zijn meegegroeid met hele generaties en zijn zo op een natuurlijke manier onderdeel geworden van de collectieve cultuur. Bezoekers van onze Pool-expositie konden dit verhaal uit de eerste hand ervaren: er doorheen bewegen, het herkennen en opnieuw verbinding maken met hun eigen herinneringen.”
Hoewel de Milan Design Week nu achter ons ligt, heeft McDonald’s met dit debuut aangetoond dat design niet altijd over strakke lijnen of dure meubels hoeft te gaan. Soms is een duik in een bad vol herinneringen én 100.000 ballen precies wat de sector nodig heeft om weer met een frisse blik naar de toekomst te kijken.








📬 Niets missen van Mixed Grill?
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en ontvang één keer per maand de beste tips over kunst, cultuur, reizen en lifestyle direct in je inbox.
