80 jaar na D-Day: een indrukwekkende reis langs de stranden van Normandië

Roestig prikkeldraad voor de kliffen en de blauwe zee bij La Pointe du Hoc
La Pointe du Hoc

Het is 80 jaar geleden dat geallieerde troepen een grote landingsactie begonnen op de stranden van Normandië en zo een belangrijke stap konden zetten in de bevrijding van West-Europa. Tijdens een reis door dit deel van Frankrijk ontdekten we de vele verhalen en bezochten we indrukwekkende musea en monumenten.

In een paar dagen probeerden we zo veel mogelijk locaties te bezoeken die een rol hebben gespeeld tijdens D-Day en Operatie Overlord. Om dat zo goed mogelijk te doen, kiezen we voor een verblijf in drie verschillende hotels in verschillende plaatsen, zodat we op de dag zelf minder aan het reizen zijn.

Bayeux

Veel mensen kiezen Bayeux als standplaats tijdens een reis waarbij D-Day centraal staat of een belangrijke rol speelt. Bayeux ligt behoorlijk centraal, is goed te bereiken met zowel auto als trein en heeft als stadje zelf ook veel te bieden. Voordat we de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog induiken, gaan we eerst nog veel verder terug in de tijd met een bezoek aan het Tapijt van Bayeux. Dit 70 meter lange borduurwerk uit 1068 vertelt op spectaculaire wijze het verhaal van de slag bij Hastings in 1066. Hierbij is de hoofdrol voor Willem de Veroveraar, waarvan we later tijdens de reis nog meer sporen zullen ontdekken. Erg bijzonder dat dit kunstwerk bijna 1000 jaar oud is. Wil je het tapijt zelf gaan bekijken, wees ervan bewust dat het museum waarin het tapijt te zien is in 2025 sluit voor een langdurige renovatie. Het tapijt is dan niet te bezoeken.

De gotische Kathedraal Notre-Dame in Bayeux met hoge torens en glas-in-loodramen
Kathedraal Notre-Dame in Bayeux

Het eeuwenoude centrum van Bayeux is gezellig en fotogeniek met centraal de prachtige kathedraal, veel bijzondere oude huizen, leuke winkels en een heel breed aanbod aan restaurants en cafés. We dineerden in het knusse restaurant L’Alcôve dat een Bib Gourmand heeft gekregen van Michelin, maar toch betaalbaar is.

Sainte-Mère-Église

De eerste trip vanuit Bayeux gaat richting het stadje Sainte-Mère-Église. Dit ligt in de buurt van Utah Beach waar een deel van de Amerikaanse troepen aan land kwam. Voor ondersteuning van de operatie werden door middel van parachutisten en zweefvliegtuigen van te voren troepen en materialen achter de Duitse linies aan het strand gedropt. Een bekend beeld van dit deel van de operatie is de ongelukkige parachutist die aan de kerktoren van Sainte-Mère-Église vast komt te zitten. Een pop met parachute is daar nog steeds een herinnering aan.

Een pop van een parachutist hangt aan een witte parachute aan de stenen kerktoren tegen een helderblauwe lucht
De beroemde kerktoren met parachutist in Airborne Museum in Sainte-Mère-Église

Tegenover deze Église Notre-Dame-de-l’Assomption staat het Airborne Museum. Hier krijgen we voor het eerst tijdens deze reis een belangrijke geschiedenisles over grootsheid van de militaire operatie rondom D-Day en het grote offer dat de deelnemende landen hebben gebracht. Stof om over na te denken. Zeker in deze tijden waarin herhaling van sommige duistere scenario’s uit het verleden plots weer mogelijk lijkt. Na afloop praten we nog even na in de nabijgelegen bierbrouwerij Brasserie Artisanale de Sainte-Mère-Église.

Omaha Beach

Vanuit daar gaan we door naar La Pointe du Hoc. Op deze hoge rots hadden de nazi’s een aantal bunkers met enorme kanonnen neergezet. De kanonnen hadden een bereik tot zowel Utah Beach en Omaha Beach. Het was dus van groot belang om deze uit te schakelen. Dat gebeurde door middel van bombardementen (waarvan de vele kraters nog steeds een stille getuige zijn) en een aanval vanaf het strand. Hiervoor moesten jonge soldaten van het Amerikaanse 2e Ranger Bataljon tegen de 30 meter hoge rotswand opklimmen. De combinatie van de bunkers, kraters, het prikkeldraad aan de ene kant en de kalme blauw zee op de achtergrond maakt deze plek erg indrukwekkend en om stil van te worden.

Rijen witte kruizen op een groen gazon met bomen en de blauwe zee op de achtergrond
Normandy American Cemetery and Memorial

Omdat de geschiedenis gelukkig in het verleden ligt, is er in het Normandië van nu ook plek voor vermaak. Met een klassieke Jeep maken we een tocht door het landschap in de omgeving van Omaha Beach en langs het strand zelf. Gids en bestuurder Florent weet heel veel te vertellen over de geschiedenis van deze plek en heeft antwoord op elke vraag. Hij brengt ons naar het Normandy American Cemetery and Memorial. Deze begraafplaats maakt direct indruk en het uitzicht op het strand vanaf deze plek maakt het allemaal heel bijzonder. Wie Saving Private Ryan heeft gezien, zal de American Cemetery herkennen van de emotionele scenes aan het begin en einde van de film.

We sluiten de avond af in het heerlijke restaurant Le Petit Jardin in het net buiten Bayeux gelegen Port-en-Bessin. Het restaurant maakt deel uit van een luxe 5-sterrenhotel in het Château La Chenevière. Mocht budget geen probleem zijn, dan is dit fantastische plek om te logeren als je deze regio wilt bezoeken. Hoogtepunt van het diner was de lokale geflambeerde camembert met calvados.

Arromanches-les-Bains

De volgende dag stappen we op de fiets om zo binnendoor van Bayeux naar Arromanches-les-Bains te gaan. Onderweg komen we langs de Britse begraafplaats, kleine dorpjes en prachtige chateaus om vervolgens weer bij de kust aan te komen. Een deel van deze route valt samen met La Vélomaritime, een mooie manier om per fiets de regio te ontdekken. Aan de kust bezoeken we de batterij van Longues-sur-Mer, een rij bunkers met kanonnen die nog behoorlijk intact zijn. Ze geven een goed beeld van de stevige verdediging van de Duitsers langs de Atlantikwall. Een paar kilometer verder zien we vanaf Cap Manvieux het stadje Arromanches-les-Bains en de restanten van de Mulberryhaven die in zee is gebouwd.

Om te zorgen dat na de landing de geallieerde troepen zo snel mogelijk konden beschikken over zwaar materieel als tanks, grote mortieren en vrachtwagens was een haven nodig. Omdat eerder tijdens de oorlog de aanval op de haven van Dieppe op tragische wijze mislukte, koos de legerleiding ervoor om een kunstmatige haven aan te leggen in de baai bij Arromanches-les-Bains. Per schip werden de grote betonnen en metalen onderdelen vanuit Engeland naar de Franse kust gebracht. Ze vormen nu een spookachtig, haast buitenaards beeld in het water. Bijzonder is dat je tijdens eb het strand op kan en naar een aantal van deze pontons kunt lopen om ze van dichtbij te bekijken.

Indrukwekkend Normandië: de stranden van D-Day
Arromanches-les-Bains

Wil je meer weten over deze ingenieuze operatie? Dan kun je het vernieuwde D-Day Museum in Arromanches bezoeken. Hier kom je alles te weten over de bouw van de haven en alle uitdagingen die daarbij kwamen kijken. Met behulp van een audiotour, video’s en een zeer gedetailleerde maquettes krijg je een perfect beeld van een van de meest uitdagende operaties rondom D-Day. Na afloop is het een goed idee om even door het kleine dorpje te wandelen. Er zijn leuke eettentjes en winkeltjes. Wij bleven zelfs slapen op deze historische plek. In Hôtel De La Marine verblijven in een kamer direct aan zee met uitzicht op de restanten van de Mulberryhaven.

Verderop langs de kust brengen we ook nog een bezoek aan het British Normandy Memorial en het bijbehorende bezoekerscentrum. Dit monument is nog maar een paar jaar oud, maar maakt (net als alle andere monumenten) grote indruk. In de pilaren van het Memorial staan alle namen van de Britse soldaten die tijdens de operatie om het leven zijn gekomen. Het is wederom een plek en een moment om even stil te staan bij alle mensen die hun leven hebben gegeven in naam van vrijheid.

Juno Beach

Na heerlijk geslapen te hebben met het geluid van de golven op de achtergrond gaan we verder op pad richting Juno Beach bij Courseulles-sur-Mer. Dit is de plek waar de Canadezen aan land kwamen. Het serene strand van nu zag er in die tijd een stuk anders uit met duinen en veel verborgen bunkers. Ook de Canadezen brachten grote offers. In het bezoekerscentrum kom je alles te weten over dit deel van de geschiedenis. Interessant is de context van een land dat zich los probeert te maken van het Britse Rijk en tegelijkertijd bereidheid toont om deel te nemen aan een oorlog aan de andere kant van de wereld. Alle soldaten op Juno Beach waren vrijwilligers. De collectie van het museum is wel wat gedateerd, maar de video aan het einde van de rondleiding maakt heel veel goed. Na afloop gaan we ook nog met een gids door wat bunkers en horen we de verhalen die hierbij horen.

Zandpad tussen betonnen muren en duingras dat leidt naar het strand en de zee van Juno Beach
Juno Beach

Daarna wandelen we langs het strand naar het monument van het Franse verzet en de plek waar zowel Charles de Gaulle als Winston Churchill voet aan land hebben gezet in de weken na D-Day. Tot slot bezoeken we het centrum van Courseulles-sur-Mer, waar we genieten van een heerlijke lunch bij La Pêcherie. Even wat afleiding en verstrooiing tijdens een reis als deze is echt belangrijk. Zeker omdat de volgende belangrijke stop alweer wacht.

Pegasus Bridge

Na de verovering van de stranden was het voor de geallieerde troepen belangrijk om zo snel mogelijk het achterland in te nemen. Belangrijke doelen hierbij waren het in handen krijgen van de diepwaterhaven van Cherbourg, het afsnijden van de bevoorrading van de Duitsers en de weg vrijmaken richting Parijs. Hiervoor was het van strategisch belang om de meeste bruggen in de regio te vernietigen en er een paar te veroveren en te behouden. De Pegasus Bridge over de Orne bij het stadje Bénouville was zodoende de eerste plek waar in het kader van D-Day gevechten plaatsvonden. Met behulp van Horsa-zweefvliegtuigen wisten geallieerde soldaten heel dicht bij de brug te komen om deze in korte tijd te veroveren. Desondanks vielen hier ook slachtoffers.

De metalen Pegasus Bridge over het water met op de voorgrond een rood bord met het witte Pegasus-logo
Pegasus Bridge

Rondom de brug staan een paar indrukwekkende monumenten die je een beeld geven van de strijd en even verderop is een klein museum dat is gewijd aan dit specifieke onderdeel van Operation Overlord. Interessant zijn hier de film in de centrale zaal en de tuin waarin de originele rolhefbrug uit 1934 is (deze is 1994 vervangen), een replica van een Horsa-zweefvliegtuig en delen van een originele Horsa te bewonderen zijn.

Caen

Vanaf Bénouville is het niet meer zo ver naar Caen, de grootste stad in de regio. Tijdens D-Day was Caen een belangrijk doel. Het kostte heel veel moeite om uiteindelijk de stad pas een maand later in te nemen. Hierbij is door een geallieerd bombardement het overgrote deel van de middeleeuwse stad verwoest. Niet alles is weer in oude staat gerestaureerd, waardoor in Caen oud en nieuw zich afwisselen. Er is nog wel heel veel moois te zien. Zoals het Château de Caen (gebouwd in 1060 door Willem de Veroveraar) dat men nog steeds aan het restaureren is, de vele kerken en de twee abdijen in de stad (een voor mannen en een voor vrouwen). Verder valt op dat in het centrum veel leuke winkels zijn (opvallend weinig ketens) en dat de lokale bevolking zelfs op een druiligere maandagmiddag massaal naar de lokale horeca gaat om met vrienden af te spreken. Wij bezoeken ’s avonds het sfeervolle wijkje Quartier du Vaugueux waar we heerlijk eten bij El Olivo.

De stenen Abbaye aux Hommes met spitse torens en een groot, smal zwart gezichtssculptuur in de tuin
Abbaye aux Hommes met een kunstwerk van Jaume Plensa in de tuin

Mémorial de Caen

We sluiten de volgende dag de reis af in museum Mémorial de Caen. Dit is veruit het grootste museum dat we tijdens de trip hebben bezocht. Je zou kunnen zeggen dat dit museum zich niet alleen focust op D-Day, maar op de gehele Tweede Wereldoorlog. Indrukwekkend is de entree naar de zalen. Je loopt dan door een spiraal en ziet hoe stap voor stap Hitler de macht pakt in Duitsland. Grote foto’s en geluidsfragmenten maken veel indruk. Vervolgens kom je op chronologische wijze alles te weten over deze zwarte bladzijden in de geschiedenis. Elke zaal is enorm leerzaam. Na alle ellende die je hier ziet, is het een kleine troost dat je eindigt met de bevrijding van Europa en het verslaan van Hitler.

Vier verlichte propagandaposters op standaarden in een donkere zaal met op de achtergrond een foto van gevangenen
Propagandaposters uit de Tweede Wereldoorlog in het Mémorial de Caen

We bezoeken daarna ook nog een tijdelijke expositie over het leven in de Verenigde Staten in de jaren ’20 en ’30. Dit geeft een mooi beeld van de geschiedenis van de 20ste eeuw, maar biedt ook context over de jonge Amerikanen die in de oorlog in Europa gingen vechten. Een bijzondere afsluiter van een reis die diepe indruk heeft gemaakt. Het laat je nadenken over een recente geschiedenis die voor mensen die het niet hebben meegemaakt moeilijk te bevatten is. Daarom is het tegelijkertijd een waarschuwing voor de toekomst.

Daarnaast valt er gelukkig ook heel veel te genieten van Normandië: de prachtige stranden, de schilderachtige dorpjes, een gezellige stad als Caen en natuurlijk het culinaire aanbod. We hebben meerdere keren de heerlijke Camembert de Normandie geproefd. Vaak in combinatie met een lokale cider of een glas calvados. Ook fijnproevers komen in Normandië volop aan hun trekken.

Een smalle geplaveide straat in het historische centrum van Bayeux met de toren van de kathedraal op de achtergrond
Bayeux
Mannequins van parachutisten in volledige uitrusting klimmen in een transportvliegtuig in het Airborne Museum
Airborne Museum in Sainte-Mère-Église
Een militair zweefvliegtuig met geopende neus waaruit een jeep rijdt, omringd door soldaten in een museumopstelling
Airborne Museum in Sainte-Mère-Église
Bakstenen gebouw van Brasserie de Sainte Mère Eglise met een vintage groene vrachtwagen op de voorgrond
Lokale biertjes bij Brasserie Artisanale de Sainte-Mère-Église
Een zwaar beschadigde betonnen bunker met roestige metalen balken in het graslandschap van La Pointe du Hoc
La Pointe du Hoc
Steile rotsformatie die uitsteekt in de blauwe zee met prikkeldraad op de voorgrond
La Pointe du Hoc
Uitzicht vanaf de motorkap van een klassieke militaire Jeep met een witte ster op een weg in Normandië
Jeep Tour
Gids Florent aan het stuur van een klassieke jeep met uitzicht op het strand van Omaha Beach
Met gids Flo in de Jeep langs Omaha Beach
Legergroene Amerikaanse militaire jeep met een wit ster-embleem op de motorkap en een canvas dak
Klassieke jeep
Betonnen resten van verdedigingswerken in het gras met uitzicht over het brede zandstrand van Omaha Beach
Uitzicht op Omaha Beach
Gedenkplaat op Omaha Beach ter ere van de Combat Medics van het 16e Infanterieregiment, 1e Infanteriedivisie
Monumenten op Omaha Beach
Een gids houdt een map vast met historische foto's van de landing op Omaha Beach met de tekst Bloody Omaha
Omaha Beach
Geflambeerde camembert in een zwart pannetje met blauwe en oranje vlammen, geserveerd met toast en salade
Camembert met calvados in restaurant Le Petit Jardin in Port-en-Bessin-Huppain
Stenen muur met inscriptie Bayeux War Cemetery en rijen witte grafstenen op een groen grasveld
Bayeux War Cemetery
Een weg in het dorpje Vaux-sur-Aure met een stenen kerk en begraafplaats op de achtergrond
Op de fiets door Vaux-sur-Aure
Een betonnen bunker met een groot roestig kanon in de opening, onderdeel van de Atlantikwall
Batterij van Longues-sur-Mer
Uitzicht over hoog gras op de kustplaats aan de voet van groene kliffen bij een kalme zee
Zicht op Arromanches-les-Bains vanaf Cap Manvieux
Gedetailleerde maquette van de kunstmatige Mulberryhaven met een platform, kranen en vrachtwagens op het water
D-Day Museum in Arromanches-les-Bains
Bronzen standbeeld van drie aanvallende soldaten bij het British Normandy Memorial met uitzicht op de kust
British Normandy Memorial
Stenen pilaar met gegraveerde namen bij het British Normandy Memorial, met uitzicht op de kust en de zee
British Normandy Memorial
Groot verweerd betonnen ponton met nummer 449 op het strand bij eb
Restanten van de Mulberryhaven van Arromanches-les-Bains op Gold Beach
Grote, verweerde betonnen caissons met gaten en groene aanslag op het zandstrand bij eb
Restanten van de Mulberryhaven van Arromanches-les-Bains op Gold Beach
Het brede zandstrand van Arromanches-les-Bains bij laagwater met het moderne glazen D-Day Museum op de kade
Het strand van Arromanches-les-Bains met rechts het D-Day Museum
Het moderne witte gebouw van het Juno Beach Centre met schuine daken, omringd door duingras en vlaggen
Juno Beach Center
Groot zilverkleurig Lotharings kruis op een open plein onder een bewolkte lucht
Herdenkingsmonument voor het Franse verzet bij Juno Beach
Geflambeerde camembert in een houten doosje met een krokante korst, geserveerd op een bord met salade
Kaas met calvados
Tarte tatin met dunne plakjes appel in een cirkel, een bolletje ijs en slagroom in karamelsaus
Tarte Tartin bij La Pêcherie in Courseulles-sur-Mer
Grijze metalen rolhefbrug over het kanaal onder een bewolkte lucht
Pegasus Bridge
Een stenen monument en informatiebord langs een pad met de Pegasusbrug en vlaggen op de achtergrond
Monument bij de Pegasus Bridge voor het eerste dodelijke slachtoffer van D-Day
De rijk versierde houten gevel van de Librairie Générale du Calvados in een straat in Caen
Straatbeeld in Caen
Mensen op het terras van bar Balthazar onder een grote blauwe luifel
Straatbeeld in Caen
Gotische kerk met een hoge spitse toren aan een plein met tramrails en bovenleidingen
Église Saint-Pierre de Caen
Geplaveide straat in de wijk Vaugueux met vakwerkhuizen, terrasjes en internationale vlaggetjes boven de weg
De middeleeuwse wijk Vaugueux in Caen
Geopende Enigma-codeermachine met toetsenbord, lampenpaneel en stekkerbord in een houten kist
Een Enigma of Schlüsselmaschine E in het Mémorial de Caen
Indrukwekkend Normandië: de stranden van D-Day
Bolhoed en wandelstok van Charlie Chaplin in het Mémorial de Caen

📬 Niets missen van Mixed Grill?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en ontvang één keer per maand de beste tips over kunst, cultuur, reizen en lifestyle direct in je inbox.