Klimaatverandering in het Prado Museum

Links Filips IV te paard in een landschap, rechts een bewerking waarin het landschap en paard overstroomd zijn door water
Portret van Philipp IV op paard Portret van Philipp IV op paard
Images courtesy of Museo del Prado / WWF

Het Museo del Prado in Madrid is in het kader van de klimaattop in Madrid een samenwerking aangegaan met het Wereld Natuur Fonds. Hiervoor is een aantal beroemde schilderijen uit de museumcollectie digitaal bewerkt, zodat ze ons kunnen wijzen op de gevaren van klimaatverandering.

Klassieke landschappen van beroemde schilders zijn plots veranderd in overstroomde gebieden, drooggevallen rivieren en vluchtelingenkampen. Met het project + 1,5ºC Lo Cambia Todo (+1.5 graden Celsius veranderd alles) krijgen we te zien wat er zou gebeuren als de aarde in dit tempo blijft opwarmen. Iets wat helaas nog niet alle mensen, bedrijven en overheden willen inzien.

Billboards

Experts van het museum kozen samen met het WNF een aantal schilderijen van Spaanse kunstenaars (Francisco de Goya, Diego Velázquez en Joaquín Sorolla) en een Vlaamse kunstenaar (Joachim Patinir) om het klimaatprobleem visueel te maken. De bewerkte schilderijen zijn overal in Madrid op grote billboards te zien en zijn voorzien van de hashtag #LoCambiaTodo.

Laten we hopen dat de deelnemers aan COP25 in Madrid zich laten inspireren door deze klassieke kunstwerken met actuele thema’s.

Charon vaart in een bootje op de rivier de Styx, tussen het paradijselijke landschap links en de brandende hel rechts
Oversteek naar de Onderwereld (c. 1515-1524), Joachim Patinir
Digitale bewerking van Patinirs schilderij waarin de rivier volledig is opgedroogd en de veerman met zijn boot vastzit in de gebarsten klei

Zorg goed voor het milieu
Jongens op het strand (1909), Joaquín Sorolla
Digitale bewerking van Sorolla's schilderij waarin jongens op het strand omringd zijn door aangespoelde, dode vissen

Jongeman houdt een groene parasol boven een zittende vrouw in 18e-eeuwse kleding met een hondje op haar schoot
De parasol (1777), Francisco de Goya
Bewerking van Goya's De parasol waarin de figuren zijn afgebeeld in een tentenkamp met een Climate Refugee Agency-paraplu