
Street art-festival The Crystal Ship bestaat 10 jaar! Voor deze jubileumeditie pakt het festival groots uit. Er komen verschillende straatkunstenaars langs in Oostende, er is een conferentie met boeiende talks, een expositie over graffiti in Fort Napoleon, een groot openingsfeest met afterparty in het centrum én er wordt een nieuwe, permanente locatie geopend om talentontwikkeling te stimuleren.
Op maandag 30 maart start in Oostende de tiende editie van het street art festival The Crystal Ship. Wat in 2016 startte met twaalf muurschilderingen is uitgegroeid tot de grootste collectie werken in de openbare ruimte in Europa. Dit jaar wordt de selectie opnieuw aangevuld met murals, wat het totaal aantal grote werken op meer dan 100 zal brengen.
Bekende namen in de street art
Het festival zorgt voor kunst in de openbare ruimte om wijken en inwoners te verbinden. Voor deze
jubileumeditie brengt curator Matthias Schoenaerts, die als kunstenaar werkt onder de naam Zenith, meer dan twintig internationale en nationale kunstenaars samen. De artiesten die dit keer naar de Vlaamse kustplaats komen, zijn onder andere de Britse Soda, de Puerto Ricaanse Alexis Diaz en de Franse JR. Dit zijn grote namen in de street art.
“De artiesten op de line-up weerspiegelen voor mij waar de tiende editie van TCS voor staat: een verbindende dialoog tussen schilderkunst, graffiti en hedendaagse street art. Op straat leeft schilderkunst het meest. Muralisme leeft en bestaat pas onder invloed van weer, tijd en voorbijgangers. Ze verandert, ademt en evolueert voortdurend. Zo wordt elke muur geen vaststaand beeld, maar een levend proces: een uitnodiging om samen te kijken, en nieuwsgierig te blijven, om telkens opnieuw betekenis te ontdekken in waar we anders uit gewoonte misschien voorbijlopen.” – Matthias Schoenaerts, Curator The Crystal Ship
Allerlei festiviteiten tijdens de jubileumeditie
Deze feesteditie wordt een heus stadsfestival. Er is van alles te beleven in Oostende. Ook worden er nieuwe festivalonderdelen geïntroduceerd. Zo komt er een The Crystal Ship Summit in De Grote Post op 31 maart en 1 april. Deze Summit omvat onder meer een theaterformule van het creatieve festival Us By Night (UBN FOCUS) en een Expert Conference in samenwerking met Street Art Cities voor professionals uit de cultuur- en toerismesector. Ook komt er bijvoorbeeld een talk van de bekende Britse kunstenaar David Shrigley.
Naast de internationale uitstraling wordt er door The Crystal Ship ook zeer hard ingezet op talentontwikkeling. Tijdens deze editie worden Vlaamse talenten extra in de kijker gezet. Met de oprichting van Thuishaven komt er een vaste uitvalsbasis in Oostende. Het pand dat een mix wordt van expositieruimte, shop en vooral een ontmoetingsplaats zal openen op 1 april.
Verder organiseert Fort Napoleon de tentoonstelling Subway Art over de oorsprong van graffiti. Door middels van een speelse, ondergrondse reis keren bezoekers terug naar de oorsprong van street art, toen het nog pure graffiti was en zich ontwikkelde in de schaduw van metrotunnels.
Uiteindelijk is het op 11 april tijd om alle nieuwe (en natuurlijk ook oude) werken te ontdekken door middel van speciale routes door de stad, waaronder een social run, een kroegentocht, een parcours met go carts en een gallery night. Die avond is bovendien het grote openingsfeest, met een Silent Disco Party, in de Langestraat.
Inside Out Project by JR
Het aanbod van deze jubileumeditie is te groot om alle onder delen te belichten, maar graag schenken we aandacht aan de komst van kunstenaar JR. De wereldberoemde Fransman is op 3 en 4 april aanwezig met zijn Inside Out Project. Bezoekers en bewoners kunnen zich die dagen laten portretteren in een mobiele photobooth; hun foto wordt ter plaatse geprint en maakt deel uit van een collectief kunstwerk in de stad. Met deze open oproep nodigt The Crystal Ship iedereen uit om niet enkel toeschouwer te zijn, maar ook mede-maker, om letterlijk een gezicht te geven aan de stad en de start van The Crystal Ship 2026.
Indrukwekkende line-up
De line-up van het festival bestaat uit jonge talenten en gevestigde namen en ziet er als volgt uit:
Does (NL) – Jaba (BE) – Loomit (DE) – Queen Andrea (US) – Hyun Dekempe (BE) – Larsen Bervoets (BE) – Stefaan Vermuyten (BE) – Patricia Ghijsens x Yorgos Maraziotis (GR) – Alexis Diaz (Puerto Rico) – Defo (BE) – Rutger Termohlen (NL) – Yann L’Outsider (FR) – Zenk One (NL) – Soda (UK) -Astrid Verplancke (BE) – Projeto Ruido (PT) – Mumby (BE) – Adrian Iurco (BE) – Mariana Santos (PT) -Lula Goce (ES)
De artiesten zullen in de periode van 30 maart t/m 11 april 2026 aan het werk zijn in Oostende, de exacte timings en meer info over de artiesten zijn terug te lezen op www.thecrystalship.be. Ook vind je hier het uitgebreide programma met alle festiviteiten.









📬 Niets missen van Mixed Grill?
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en ontvang elke zaterdag de beste tips over kunst, cultuur en lifestyle direct in je inbox.
